www.zsbeloves.cz

Klokan 2018 PDF Tisk Email
Napsal uživatel Ivana Vítková   
Středa, 21 Březen 2018 00:00

Co je Matematický klokan?

Tato mezinárodní soutěž není určena jen nejlepším, nejtalentovanějším matematikům, ale jejím cílem je získávat pro matematiku co nejvíce žáků. Chce jim ukázat matematiku zábavnou, přesvědčit je o tom, že při řešení různě obtížných netradičních úloh, založených především na logické úvaze, může každý zažít radost z úspěchu.

V roce 1991 se dva francouzští učitelé rozhodli zorganizovat soutěž ve Francii. Dali jí název Kangourou, aby vzdali hold svým australským přátelům, kteří je inspirovali.  Mimořádný úspěch soutěže vnukl jejím francouzským organizátorům myšlenku rozšířit ji i do dalších evropských zemí. V červenci 1994 ve Štrasburku valné shromáždění 10 zemí založilo asociaci KSF - Kangourou sans frontiéres (Klokan bez hranic), která je oficiálním organizátorem této soutěže.

Matematický klokan se stal největší matematickou soutěží na světě. V březnu 2010 řešilo "klokaní" úlohy téměř 6 miliónů žáků. V České republice se počet soutěžících blíží k hranici 320 000. Pořadatelem u nás je Jednota českých matematiků a fyziků (JČMF), pobočka Olomouc.

Kategorie

Matematický klokan probíhá v šesti kategoriích ( na naší škole jen dvě) :

 • Cvrček soutěží žáci 2. a 3. tříd ZŠ
 • Klokánek soutěží žáci 4. a 5. tříd ZŠ

Pravidla soutěže

 • v kategorii  Klokánek řeší soutěžící 24 soutěžních úloh, v kategorii Cvrček 18 úloh
 • soutěžící v kategoriích Cvrček, Klokánek, Benjamín a Kadet mají čistý čas na zpracování 60 minut
 • každý soutěžící  ve všech kategoriích vstupuje do soutěže s 24 (Cvrček 18) body
 • úlohy jsou rozděleny do tří skupin podle bodování (úlohy za 3, 4 a 5 bodů)
 • za každou správně zodpovězenou otázku získá soutěžící příslušný počet bodů (3, 4 nebo 5)
 • za každou neřešenou úlohu nezíská ani neztratí žádný bod (0 bodů)
 • za každou špatně zodpovězenou úlohu se nepřičítá žádný bod, ale naopak se 1 bod odečítá (nikoli 3, 4 nebo 5 bodů)
 • soutěžící odpovídají na „kartu odpovědí“ zatržením nejvýše jedné z nabízených možností
 • při řešení není dovoleno užívat kalkulačky, tabulky ani žádnou jinou literaturu

Podle pravidel soutěže mohou být výsledky  zveřejněny až 30.4. 2018.

Aktualizováno Středa, 21 Březen 2018 18:22
 Založeno na Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.